Jesteś w ciąży? Te środki czystości będą dla Ciebie bezpieczne.

24 czerwca 2021

Ciąża to nie choroba i jeśli przebiega prawidłowo, to aktywność fizyczna w formie sprzątania nie jest niezalecana. Pamiętać należy tylko o wyborze środków czystości, które będą bezpieczne zarówno dla matki jak i dla płodu.  

Preparaty do czyszczenia dopuszczone do obrotu posiadają wymagane przez prawo atesty i (prócz specjalnie oznaczonych) w większości nie są toksyczne. Sprzątanie w ciąży nie jest więc niebezpieczne! Oczywiście zawsze warto dmuchać na zimne i lepiej nie narażać zdrowia swojego i dziecka. Właśnie dlatego w czasie sprzątania najlepiej zrezygnować ze środków w aerozolu, które podczas rozpylania można niepotrzebnie wdychać. 

Delikatne środki do mycia naczyń, okien czy proszki do prania są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Nie zawierają w swoim składzie toksycznych substancji, które mogły by być niebezpieczne. Produkty przeznaczone dla kobiet w ciąży posiadają odpowiednie certyfikaty, które gwarantują, że były badane pod względem bezpieczeństwa dla płodu. Wybierając takie produkty w sklepie należy  bardzo uważnie czytać etykiety i zwracać uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa.  

Nie wszystkie jednak preparaty chemii gospodarczej są naturalne i bezpieczne. Kobiety w ciąży powinny unikać preparatów oznaczonych jako toksyczne. Jeżeli nie wiemy, czy preparat jest niebezpieczny, sprawdźmy czy wydziela intensywny zapach, jeżeli tak to lepiej go nie używajmy. 

Eko mama sprząta ekologicznie 

Przyszłe mamy mają też do wyboru bardzo proste i naturalne rozwiązania, które skutecznie radzą sobie z zanieczyszczeniami w domu. Jeśli sklepowe detergenty nas nie przekonują, to na rynku jest cała paleta gotowych eko produktów przeznaczonych do sprzątania. Spraye do czyszczenia, płyny do podłóg, płyny do mycia naczyń, detergenty do mycia w zmywarce, proszki i płyny do prania, środki do toalet. Preparaty te często bazują na roślinnych składnikach, bez substancji pochodzenia zwierzęcego (są wegańskie). Znajdziemy w nich też związki powierzchniowo czynne uzyskiwane z oleju kokosowego, skrobi roślinnej i wielocukrów, ale także alkohol roślinny, naturalny kwas cytrynowy oraz składniki mineralne takie jak: soda, krzemiany, pyłpumeksowy i wapienny Nie są też testowane na zwierzętach i mogą być bezpiecznie używane w gospodarstwie domowym ze względu na brak drażniących składników. 

Nie wszystko eco, co się świeci

Kiedy widzisz na etykiecie „92% składników pochodzenia naturalnego” nie zachłystuj się od razu! Zastanów się – co jest w pozostałych 8%. Często niestety jest tam dokładnie taka sama dawka „chemii” jak w standardowym środku do czyszczenia.

Jeśli nie znasz się na składach – najlepiej wybierać środki 100% lub… korzystać z genialnych i niezawodnych metod naszych babć.

W ciąży unikaj 

Będąc w ciąży nie można łączyć ze sobą niektórych substancji, np. wybielacza i  amoniaku, octu i sody oczyszczonej czy odrębnych środków do udrożniania rur. Mieszanki te są albo żrące, albo szkodliwe dla układu oddechowego. W ciąży mogą szkodzić również aerozole, aceton, sztuczne aromaty i środki przeciwgrzybiczne. 

Sprzątanie w ciąży – kilka zasad bezpieczeństwa 

  • upewnij się, że środki, których zamierzasz używać w ciąży są bezpieczne; 
  • załóż gumowe rękawiczki i bluzkę z długim rękawem; 
  • załóż maseczkę ochnronną;
  • nie wdychaj substancji czyszczących i sprzątaj tylko te pomieszczania, które można łatwo wywietrzyć, resztę zostaw partnerowi; 
  • nie uczestnicz w remontach i pracach renowacyjnych, gdyż będziesz narażona na kontakt z farbą, rozpuszczalnikami oraz innymi toksynami; 
  • w czasie sprzątania nie przemęczaj się – jeśli jesteś wyczerpana lub mieszanka aromatów powoduje u Ciebie mdłości czy ból głowy, pamiętaj, że Twoje samopoczucie jest ważniejsze niż nieskazitelna czystość. 

Więcej eko porządku na zaazoolaa.com

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *