Ekoczyści specjaliści:
Lato tuż tuż, najwyższy czas pozbyć się zbędnego tłuszczyku…z kuchni!

14 maja 2021

Poznaj sprytne sposoby, które pozwolą wyczyścić kuchnię, zatłuszczone powierzchnie i sprzęt AGD łatwo, skutecznie i w sposób bezpieczny dla zdrowia oraz środowiska.

Zatłuszczone powierzchnie, przypalony, zapieczony czy zaschnięty brud oraz odpadki spożywcze potrafią skutecznie utrudnić czyszczenie kuchni. Jest ona z całą pewnością jednym z najtrudniejszych do sprzątania miejsc w każdym domu. Podpowiemy, jak robić to skutecznie i w zgodzie z naturą.

Pielęgnacja sprzętów AGD, czyszczenie piekarnika czy lodówki wymagają niemałego nakładu pracy, aby utrzymać je w nienagannej czystości. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że kuchnia musi być miejscem higienicznym, dlatego należy zadbać o to, aby eliminować z niej bakterie oraz nie pozwolić rozwijać się pleśni w zakamarkach. Jak więc zabrać się za sprzątanie tej szczególnie wymagającej przestrzeni? Jak często myć poszczególne powierzchnie kuchenne? Jakich trików użyć, aby ułatwić sobie sprzątanie? I w końcu jakich środków użyć do mycia i pielęgnacji kuchni oraz sprzętów kuchennych, aby sprzątanie było prostsze, szybsze, skuteczniejsze, a do tego bezpieczne dla zdrowia i środowiska?

Systematycznie znaczy skutecznie

W sprzątaniu kuchni systematyczność jest niezwykle ważna. Generalnie czynności porządkowe możemy podzielić na te, które wykonujemy codziennie, co tydzień lub raz w miesiącu. Niemniej jednak wszystko zależy od tego, jak często używamy naszej kuchni do przygotowywania posiłków. Jeśli zabrudzimy ją bardzo albo po prostu przygotowujemy większą imprezę czy obiadrodzinny – czasem niektóre czynności należy przyspieszyć w czasie. Generalnie, codziennie po przygotowaniu posiłków powinniśmy zadbać o czystość każdej powierzchni, na której pracujemy. Należy również zwrócić uwagę na usunięcie rozlanych płynów czy pozostawionych resztek jedzenia. To ważne, bo znacząco ułatwi nam utrzymanie czystości w przyszłości i sprawi, że nie będziemy musieli w kuchni spędzać na sprzątaniu zbyt wiele czasu. Warto zwrócić uwagę na podłogę, która często będzie wymagała zamiatania, a przy większym zabrudzeniu również umycia. Oprócz zastosowania powyższych porad warto przeprowadzić jeszcze kilka czynności kosmetycznych. Należy dokonać dezynfekcji pochwytów szafek, lodówki i innych urządzeń, gdyż właśnie na tych powierzchniach zbiera się wiele wirusów, bakterii i grzybów. Podobnie należy postąpić z pokrętłami i przyciskami urządzeń kuchennych. Z kolei raz w miesiącu warto pomyśleć o umyciu całej lodówki, okapu czy mikrofalówki. Nie należy zapominać również o starciu kurzy z górnych powierzchni szafek oraz innych miejsc. To szczególnie istotne, ponieważ zbierający się kurz przykleja się do tłuszczu, tworząc maź niezwykle trudną do usunięcia.

Uporczywy tłuszcz i inne zabrudzenia – jak z nimi walczyć?

Największym wrogiem czystej kuchenki i piekarnika jest tłuszcz. To, że w czasie naszych kuchennych rewolucji i kulinarnych eksperymentów wyląduje on na płycie kuchenki, palnikach lub wewnątrz piekarnika, blatach kuchennych, a nawet ścianach wokół jest niemal 100-procentowo pewne. Sposobów na walkę z nim jest kilka. Pierwszym z nich jest jego jak najszybsze usunięcie za pomocą szmatki, jeszcze zanim zaschnie. O tym w ferworze walki bardzo często zapominamy, więc najczęściej walczymy z tłuszczem już zaschniętym. Oczywiście do sprzątania musimy dobrać odpowiednie dla danej kuchenki środki. W przypadku kuchenek gazowych i piekarników elektrycznych, jeśli zabrudzenia nie są uporczywe, najlepiej użyć lekkich środków czyszczących. Należy nanieść je na szmatkę, delikatnie przetrzeć, a następnie dokładnie usunąć preparat i wytrzeć powierzchnię do sucha. Przy bardziej uporczywych zabrudzeniach możemy zostawić nasączoną szmatkę na jakiś czas, aby brud się odmoczył. Nieco inaczej musimy postąpić z płytami ceramicznymi i indukcyjnymi, tutaj zabrudzenia należy usunąć bezzwłocznie za pomocą specjalistycznych środków. Gdy tak się nie stanie, na naszych kuchenkach mogą pozostać trwałe plamy, a to nie będzie wyglądało zbyt estetycznie. W obydwu przypadkach nie zaleca się używać do utrzymania czystości żrących substancji i gąbek drucianych oraz innych przyrządów, które mogą trwale uszkodzić ich powierzchnię, niszcząc nie tylko estetykę sprzętu AGD. Jakich środków zatem używać i czy zawsze jest to bezpieczne?

Chemiczne wdychanie vs. zdrowe sprzątanie

Na rynku dostępnych jest wiele środków, które pomogą nam usunąć tłuszcz i inne zabrudzenia tak, żeby kuchnia lśniła czystością. Używania części z nich bez rękawiczek i innych środków ochronnych nie zalecają jednak sami producenci. Są to pianki, płyny czy aerozole, które w swoim składzie zawierają wiele substancji żrących. Potrafią one doprowadzić do podrażnienia czy nawet poparzenia skóry, jak na przykład silnie agresywna soda kaustyczna. Bardzo często w trakcie ich stosowania zagrożone są również nasze błony śluzowe czy oczy. Sprawę dodatkowo pogarszają substancje zapachowe, które mają sprawić, że „poczujemy” efekt czystości, a tak naprawdę są kolejną dawką chemii, którą wdychamy. Pamiętajmy, że substancje zawarte w powyższych środkach są w stanie również zaszkodzić najmłodszym mieszkańcom domu i zwierzętom domowym, jeśli przez przypadek znajdą się w ich zasięgu. Czy zatem możemy walczyć z zaschniętym tłuszczem i brudem w bezpieczny sposób?

Czystość w zgodzie z naturą – to możliwe

Okazuje się, że tak. Bronią w naszym arsenale są znane od lat sposoby domowe, których używano jeszcze zanim stworzono przesiąknięty niebezpieczną i szkodliwą „chemią” arsenał. Tradycyjnym sposobem na pozbycie się tłuszczu i zabrudzeń jest zastosowanie kwasku cytrynowego, octu i sody oczyszczonej. Oczywiście należy zmieszać je w odpowiednich proporcjach. W taki właśnie sposób dbały o czystość w kuchni nasze babcie. Dzisiaj jednak możemy użyć środków nowej generacji. Są one nie tylko skuteczne i wydajne, ale również ekologiczne i bezpieczne nie tylko dla sprzątających, lecz również innych domowników, w tym zwierząt. Zwykle w ich składzie znajdują się związki powierzchniowo czynne pochodzenia roślinnego. W przypadku produktów naturalnych, należy szukać preparatów specjalnie dedykowanych konkretnym powierzchniom. Naturalne składniki mogą działać rewelacyjnie na jednym rodzaju powierzchni, ale innemu nie będą służyć. – Ekologiczne i wegańskie środki do pielęgnacji oraz czyszczenia domu stanowią bezpieczną alternatywę stworzoną po to, aby zadbać o zdrowie użytkowników oraz ich najbliższych, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska. Produkty tego rodzaju są wolne od chemii i nie zawierają sztucznych substancji zapachowych. Są więc hipoalergiczne, co oznacza, że nie wywołują uczuleń oraz nie powodują podrażnień oczu i skóry. Bez obaw mogą z nich korzystać nawet osoby szczególnie wrażliwe, zmagające się z alergiami, astmą czy problemami dermatologicznymi. – mówi Agnieszka Tkaczyńska, ekspert marki ZAA-ZOO-LAA, producenta ekologicznych i wegańskich środków czystości. Często skład eko czyścideł jest na tyle neutralny dla żywych organizmów, że nawet ich przypadkowe spożycie w niewielkiej ilości nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia. To ogromny atut, który ze względu na bezpieczeństwo doceniają w szczególności rodzice małych dzieci oraz właściciele zwierząt domowych. Warto dodać, że organiczne środki czystości mogą także skutecznie zadbać o zdrowie dzięki zawartości naturalnych substancji o działaniu wirusobójczym i grzybobójczym. Co ważne, ekologiczne produkty czyszczące są przeważnie całkowicie biodegradowalne, czyli nie szkodzą i nie stanowią zagrożenia dla środowiska. – podkreśla Agnieszka Tkaczyńska z ZAA-ZOO-LAA. Ten ostatni aspekt jest bardzo ważny, zwłaszcza w czasach, gdy społeczeństwo i organizacje międzynarodowe poświęcają coraz więcej uwagi ochronie środowiska naturalnego oraz tematyce ekologii. To już nie tylko moda, ale trend, który powoli zmienia naszą rzeczywistość. Z dbałości o środowisko segregujemy odpady, korzystamy z usług sharing`owych i zwiększamy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. – Ekologiczne środki czystości to kolejny krok na tej drodze. Krok mały, ale niezwykle ważny, bo wpływający na przyszłość naszą i naszej planety – dodaje Agnieszka Tkaczyńska.

Eko porządek w kuchni – porządek na planecie

Jak nietrudno zauważyć, środków do walki z tłuszczem i utrzymania czystości w kuchni jest wiele. Wszystkie z nich są skuteczne, ale czy to oznacza, że dobre dla sprzątającego i osób w jego otoczeniu? O tym, które wybierzecie, musicie zdecydować sami. Warto jednak walczyć z zabrudzeniami w zgodzie z naturą, za pomocą starych domowych sposobów lub nowoczesnych,innowacyjnych i przyjaznych środowisku preparatów.

Więcej eko porządku na www.zaazoolaa.com

Najnowsze komentarze

Blainehom
28 maja 2024
[url=https://skripters.biz/dle/]DLE Мануалы[/url] - DLE, XenForo Мануалы
DavidSourn
28 maja 2024
pop over to this website [url=https://sandbox-game.pro/]Creative your account sandbox[/url]
Robertdrype
27 maja 2024
Stumbled upon interesting material – I can't help but recommend you to read https://www.casualhoya.com/users/cchatruletka
Angeloemone
27 maja 2024
[url=https://mega555net01.com]mega sb tor[/url] - как зайти на mega sb, mega sb onion
ArthurEvaky
27 maja 2024
[url=https://kraken8.onlon.at]kraken[/url] - кракен зеркало, kraken
Michaelvak
27 maja 2024
[url=https://kraken9-at.top/]ссылка КРАКЕН не работает[/url] - зеркало kraken, vk19/
Charlesnet
27 maja 2024
[url=https://m3ga.megasb.sbs/]ссылка на mega[/url] - https mega sb, mega dark
Donaldquiff
27 maja 2024
[url=https://m3ga.megas.sbs]мега закладки[/url] - mega актуальная ссылка, m3ga darknet
ZacharyNeelp
27 maja 2024
Came across a unique article – it's worth your attention http://dexanet.ukrbb.net/viewtopic.php?f=5&t=14924
Randyabeme
27 maja 2024
Discovered an article that's sure to appeal to you – I recommend checking it out https://www.blackheartgoldpants.com/users/cchatruletka

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *